FORDITÁŠ


J e jedným z vín, ku ktorým sa správa vinársky svet macošsky a skoro sa naň zabudlo. Pritom je to ideálne dezertné víno, menej sladké a aromatické ako výbery, s vysokým potenciálom obľúbenosti. Vyrába sa alkoholovým kvasením vína naliateho na výlisky z cibéb použitých pri výrobe tokajského výberu. Obsah prirodzeného cukru je nad 130g/l.

Charakteristika

Tokajský Forditáš

Vyrába sa alkoholovým kvasením po zaliatí cibéb muštom s cukornatosťou najmenej 21° NM. Tokajský Forditáš vyzrieva najmenej dva roky v drevených sudoch.

Tokajský Forditáš

Výrazné v chuti i vôni, sušené slivky, jablká a náznaky karamelu dávajú vínu plnosť. Bohatosť chuti doplňuje výrazný medový nádych. Hodí sa k palacinkám, pečeným kačiciam, husiam … Obsahuje minimálne 130 g/l zvyškového cukru.

Cibeba * - slovo arabského pôvodu - sušené hrozno zasiahnuté ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea, ktorá obsahuje 40-60% cukru

Patrí medzi naše Tradičné vína

Klasická oxidatívna technológia, siahajúca hlboko do minulosti, predstavuje dozrievanie tokajských vín v dubových sudoch v tufovej pivnici, pri stabilnej teplote 9-10 stupňov a za prístupu vzduchu. Naše vinárstvo verí, že tradície našich predkov odskúšaných a vypestovaných po stáročia, je nevyhnutné zachovať pre ďalšie generácie.

Základom je prístup vzduchu počas života vína, ktorá pomáha vytvoriť osobnosť vína v každom sude. Zachytenie okamihu harmónie je už potom úlohou vinára a jeho bdelosti. Najmä jedinečný štýl vín samorodných a tokajských výberov.

Slovenčina